Perma ráj

Blog

Hlavně zhrada je důvod, proč si stavíme dům. Trávíme v ní hodně času. Něco už jsme zde vybudovali, jak se můžete dočíst. A jak bude vypadat sezona 2024?

zahrada

Jaro 2024 v Perma ráji

Naše zahrada není obyčejná zahrada, mnozí by se tu i vyděsili! Ale my jí milujeme, je to náš Perma ráj. A jak to s ní vlastně máme?

25. dubna 2024

Pozvánka

Chystá se sousedská výměna sazenic

Přijďte k nám do Perma ráje 11.5. od 14:00 vyměnit nějaké výpěstky nebo jen tak poklábosit!

jezírko

Jezírko svépomocí se konečně rýsuje

Jedna z prvních věcí, která nás už v prvních počátcích seznámení se s permakulturou nadchla, bylo koupací jezírko. Mít takovýto ekosystém na zahradě má plno výhod. Přispívá k diverzitě, je domovem mnoha živočichů, je pastvou pro oko, osvěžuje okolí, stabilizuje okolní teplotu a v neposlední řadě, můžeme do něho skočit!

23. ledna 2022

larva_šídla

Léto je pryč aneb kam jsme došli se stavbou koupacího jezírka

Léto je pryč a my jsme nestihli napsat nic o tom, jak zakládáme permakulturní zahradu. Práce bylo nad hlavu. Není ale nad to si v těchto deštivých studených dnech zavzpomínat na léto. My se přes něj pěkně zapotili. Stavěli jsme opěrnou zeď pro hlubokou část jezírka.

22. září 2020

potok_pod_stromy

Voda pro Zemi!

Dnes je den Země a my bychom jí rádi popřáli hlavně hodně vody. A protože to na dostatek vody zatím nevypadá, (Máme za sebou suchou zimu bez sněhu. Začalo jaro a také sotva zapršelo. Podle předpovědí nás čeká velmi suché léto.) tak přinášíme pár tipů, jak zadržovat vodu na zahradě.

22. dubna 2020

přírodní_jezírko

Chystáme se na rybníček svépomocí

Voda do zahrady patří, minimálně nějaké malé jezírko, by tam mělo být. Voda je život, bez ní by to nešlo. Každá zahrada, která je otevřena přírodě, by měla živočichům něco nabídnout. Pak se k vám na pozemek slétnou ptáci, žáby, vážky a další živočichové. Vy se pak můžete kochat z té krásy, kterou jste vytvořili.

15. března 2020

beruška

Patří příroda do zahrady

Na tuto otázku odpoví každý, že samozřejmě, jak jinak. Ale podle toho, jak současné zahrady vypadají, tak moc místa přírodě nenabízí.

17. září 2019

letní

Stavba letní kuchyně

Kuchyň společně s kůlnou na nářadí jsme se rozhodli postavit sami, stejně jako kadibudku. Tento způsob je více flexibilní a nechává vám možnost měnit věci na poslední chvíli. Poskytuje také prostor zlepšit se v manuální činnosti a něco nového se naučit. Níže najdete popis, jak jsme to postavili. Ale předem upozorňuju, profesionální řemeslníce ať to nečtou :-).

13. srpna 2019

Talíř

O letní kuchyni

Přístřešek, který by na zahradě neměl chybět, je letí kuchyň. Při vaření venku máte vše po ruce. Její podoby mohou být různé, je zde prostor pro fantazii, jak si ji zařídit, co si tam všechno dát apod. Ve výsledku to bude místo pro setkávání a v její blízkosti se toho bude hodně dít.

12. června 2019

Bylinkový

Zahradničíme i v Praze

V městech se stále více objevují různé komunitní zahrádky či tzv. guerrilla gardening. Lidé mají potřebu něco pěstovat, i když se jedná pouze o malé množství plodin. Je to skvělý pocit, když sklidíte třeba i maličkou úrodu.

12. května 2019

Bylinková

Bylinková spirála

O bylinkové spirále se píše snad ve všech permakulturních knihách. My si také nedokážeme představit zahradu bez ní. Bylinky jsou v naší kuchyni základ. Spirála dává možnost pěstovat všechny oblíbené bylinky na jednom místě, i když vyžadují různé podmínky.

9. dubna 2019

Kamil

Jak plánujeme permakulturně

Než se začně kopat, sázet, stavět a všelico na zahradě budovat, je potřeba pozemek důkladně znát a mít plán, jak do sebe vše zapadne. Důležité je nespěchat a mít trpělivost. My jsme začali plánovat těsně po koupi v červnu roku 2018.

26. ledna 2019

satelitní

Jak jsme vybrali pozemek

Vaření na ohni, pěstování zeleniny, ovoce, bylinek, relaxace v přírodě, klid a čerstvý vzduch, to všechno nás lákalo na venkov. Ekologicky zaměření jsme byli vždycky, ale že chceme vytvářet vhodné podmínky různým druhům živočichů, jsme si jasně formovali až s poznáním permakulturního přístupu ke světu, tehdy jsme také více začali vnímat, že mnoho živočichů z české krajiny dramaticky ubývá. Od toho se odvíjely naše požadavky na pozemek. Naštěstí jsme to poznali dříve než jsme pozemek koupili.

9. června 2018